Skandaliczna niewiedza/ Outrageous ignorance

Jagoda Ratajczak, kategoria: The Language Daily
1

Losowe pytanie rzucone podczas obiadu:
-Jagoda, jak jest po angielsku „rozluźniarka wstępna szczeblakowa”?
-Nie wiem.
- Jak śmiesz, przecież jesteś anglistką/ tłumaczem!
Podobne pytanie i zarzut na pewno choć raz w życiu usłyszał każdy anglista lub tłumacz. Większości osób trudno zrozumieć, że tłumacz nie jest chodzącym słownikiem a tzw. hardkorową terminologię fachową przyswaja najczęściej w obliczu konkretnego zlecenia. Tłumacz jest od tego, by wiedzieć to, czego nie wie statystyczny użytkownik języka, ale jeśli nie wie lub nie potrafi sobie przypomnieć jak jest po angielsku „bęben do siarczkowania” siedząc nad pomidorową, to jeszcze nie koniec świata;)

English version below:

A random question asked during lunch:
-Jagoda, what is „bale breaking feeder” in Polish?
- I don’t know.
-How dare you, you are a philologist/ translator, aren’t you?
At least once in their lifetime, every philologist or translator has certainly been asked such a question, often followed by reproaching. Most people find it hard to understand that a translator is not a walking dictionary and the so called hardcore professional vocab is something they delve into mostly when preparing for a specific assignment. A translator is someone who is supposed to know things which average language speakers do not know, but if he/she doesn’t know what „xanthating churn” is or he/she can’t retrieve this word while eating tomato soup, the sky won’t fall down  :)

Jeden Komentarz dla “Skandaliczna niewiedza/ Outrageous ignorance”

  1. LotsOfSources napisł/a

    Wprawdzie nie jestem z wykształcenia anglistką itp ale długo uczyłam się angielskiego i niektorzy o tym wiedząc pytają mnie o jakieś dziwne rzeczy, kiedyś było mi głupio nie wiedzieć- teraz mam większy dystans- szczególnie kiedy zaczelam jakies 2 lata temu w swojej firmie tłumaczenia specjalistyczne (architektura, elektryka, klimatyzacja, grzanie, instalacje wodno kanalizacyjne, pozarówka etc)- to zupełnie inny świat ;)


Napisz Komentarz