Dlaczego jeż to „hedgehog”/ Why is hedgehog „a hedgehog”?

Jagoda Ratajczak, kategoria: The Language Daily
hedgehog

[PL] Po tym jak wczoraj niemal przejechałam niewinnego jeża, zdałam sobie sprawę z tego, że nigdy nie zastanawiałam się nad pochodzeniem osobliwego słowa jakim jest „hedgehog” (jak mogłam! :)). W staroangielskim, jeż nazywał się “igl” (podobnie do niemieckiego “Igel”) ,ale nie wiedzieć czemu, uznano później, że jego pyszczek przypomina świński, i przchrzczono go na “hog” (dziś: “wieprz”,potocznie “świnia”). Dokładniej mówiąc,został “świnią wędrującą wśród żywopłotów”. Czy todlatego człowiek noszący poniższe nazwisko tak bardzo nie lubi być nazywany jeżem?
Miłego poniedziałku!:)

[EN] After I nearly ran over an innocent hedgehog yesterday, it occurred to me that I had never thought about the origin of this peculiar word (how could I ! ;)) In Old English, it was called “igl” (German “Igel” rings a bell), but for some reason, it was later decided that it has a pig-like snout, and was called a “hog”. “A hog wandering among hedges”, to be more precise. Is this the reason why the man with the name below detests being called a hedgehog?
Have a good Monday!:)

 

3 Komentarze/y dla “Dlaczego jeż to „hedgehog”/ Why is hedgehog „a hedgehog”?”

  1. panmodry napisł/a

    Z dzisiejszej perspektywy zrobienie z jeża świni jest świństwem :-)


  2. Jagoda Ratajczak napisł/a

    Jest. Ale w drodze mamy tekst o większych świństwach:)


  3. tłumacz tekstów medycznych - Daniel napisł/a

    Jest jeszcze taka ciekawostka z zestawu absurdalnych skojarzeń z użyciem słowa „świnia” w kontekście „pyszczka” tudzież „ryjka”. Powiedzenie „pocić się jak świnia” (pocić się bardzo intensywnie, zwykle w różnych miejscach jednocześnie) z punktu widzenia fizjologii tego zwierzęcia nie ma wielkiego sensu, gdyż świnia poci się tylko na ryjku, a pozostałą część ciała ma pokrytą sierścią.


Napisz Komentarz