Scenografia a filmy akcji

Kto z nas nie kocha oglądać filmów akcji? Cieszą się one sporą popularnością pośród widzów, utrzymują poziom adrenaliny, pozwalają obejrzeć sceny, których nie spotykamy codziennie w rzeczywistym świecie. Sporą gratką są także sceny pościgów aut. Bez względu na to, czy jest to pogoń policji za kryminalistą, czy nielegalne wyścigi w ciągu nocy na drogach w centrum miast - najczęściej tego typu akcje posiadają sporo zwolenników.

Niebotyczną rolę odgrywają w tym przypadku zawodowi kierowcy, którzy dają swój wkład w najbardziej ryzykownych scenach filmu. Nie bez znaczenia pozostaje również znaczenie scenografa. To wielka sprawa odszukać stosowne auto, ale dodatkowo zatroszczyć się o fakt, by było sprawne i adekwatnie wyekwipowane. Bryka ma nie tylko połyskiwać i bajecznie prezentować się na szklanym monitorze, ale dodatkowo być pewne dla użytkownika, bez względu na to, czy jest to zawodowy kaskader czy aktor. Ważny jest poprawny stan podzespołów, układu hamulcowego, newralgiczna jest również tylna belka np. w renault kangoo. Jest to element nośny pojazdu. Przykręcone są do niej koła tylne, zaś sama belka jest zamontowana do spodu karoserii.

Gdy zepsuje się nam ten element konstrukcyjny do wyboru istnieją dwie możliwości – czeka nas naprawa tylnej belki renault megane albo regeneracja belki renault megane. Naturalnie wszystko zależy od modelu samochodu, którym gospodaruje produkcja filmowa. Części nie we wszystkich przypadkach są do kupienia od razu, toteż scenograf musi zatroszczyć się o nie odpowiednio wcześniej, tak ażeby w dniu zdjęć, auta były na 100% sprawne i przygotowane do działania. Odpowiedni fachowiec precyzyjnie wie gdzie zakupić właściwe części, bez względu na to, czy jest to tylna belka do peugeot 106, czy inny fragment konstrukcyjny pojazdu. Rzecz ma się analogicznie w temacie peugeot 206, gdy potrzebna jest tylna belka.

Abstrahując od odpowiednio wyposażonego samochodu konieczne są dodatkowo stosowne predyspozycje kierujących. Swoją rolę pełnią tu też operatorzy, dźwiękowcy, jak również wizażyści, czy osoby odpowiadające za garderobę. Gruntowne jest także podejście ekipy filmowej – bo w odpowiedniej atmosferze film robi się o wiele sprawniej! Niezależnie od tego, czy produkcja będzie potem emitowana w kinach, czy przed telewizorem – istotne ażeby kadry kaskaderskie na dłużej zapadły w pamięci filmomaniaków.