Sztuka pierwszej pomocy?

Każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie BHP. W jego trakcie pracownik poznaje nie tylko swoje obowiązki, ale również prawa. Co najistotniejsze rzetelnie przeprowadzone szkolenie ma zapoznać z zagrożeniami, jakie wiążą się z wykonywaniem pracy. Zdobyta wiedza pozwala pracownikowi unikać wypadków, a w razie gdy taki się wydarzy, odpowiednio zareagować. Każda branża jest różna, więc i szkolenia będą się różnić. Na co zwrócić uwagę na poszczególnych stanowiskach? Jak zabezpieczyć pracownika przed urazami? Oto kilka przykładów.

Branżą, która wydaje się najbardziej narażać na wypadki, jest budowlanka oraz przemysł. Praca z różnymi maszynami i substancjami szkodzącymi wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Dochodzi również częsta praca na wysokości. O złamanie nie trudno. Poza podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, każdy pracownik powinien przejść kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki niemu pozna nie tylko resuscytację, ale też jak usztywnić złamanie.

Innym przykładem jest praca w gastronomii. Szczególnie na stanowisku kucharza. Przygotowanie wielu dań, w krótkim czasie, może prowadzić do skaleczeń czy poparzeń. Na sali też trzeba uważać. Kelner w pośpiechu może niefortunnie upaść. Sytuacje można mnożyć. Dochodzi do tego również klient. Jak zareagować w razie zakrztuszenia? Kurs pierwszej pomocy jest niezbędny, aby personel mógł spokojnie pracować, nawet gdy coś się wydarzy.

Szczególne szkolenie BHP wiąże się z turystyką. Czy to w górach czy nad morzem, nie zawsze będzie dostępny ratownik. Każdy przewodnik powinien wiedzieć, na czym polega w danej sytuacji pierwsza pomoc. Szkolenia z tego zakresu powinny być obowiązkowe. Na szlaku może się wydarzyć wszystko. Od wypadku przez nieuwagę, po zwykłą słabość organizmu. Dla komfortu pracownika, jak i turysty, dobrym posunięciem jest kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Cena, jaką przyjdzie zapłacić, jest niepomiernie niska do korzyści, jakie ze sobą niesie.

Szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa to obowiązek każdego pracodawcy. Nie tylko na początku. Co jakiś czas warto odświeżać wiedzę i praktyczny kurs KPP. Recertyfikacja, przy ciągle zmieniających się przepisach, jest po prostu rozsądna. Pamiętajmy jednak, że wypadki zdarzają się nie tylko w pracy. Jeśli czujemy się niepewni po szkoleniu, warto doszkolić się we własnym zakresie. Nigdy nie wiadomo kiedy nasza wiedza się przyda.