Niekonwencjonalne pasje – w jaki sposób zarazić dziecko nowym hobby?

Posiadanie pasji jest istotne zarówno w przypadku dorosłych, jak również dzieci. Takie działania nie tylko umożliwiają relaks w zgodzie z osobistymi preferencjami, lecz jednocześnie wpływają na poczucie własnej wartości, oraz sprzyjają pogłębianiu wiedzy, nierzadko niekonwencjonalnej. Z tego względu dobrze jest próbować zarazić małego człowieka czymś nowym już w okresie paru lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy kilkulatek może posiadać odrębne preferencje, a przez to woleć zajęcia o innym charakterze – któryś zdecyduje się na miecz samurajski, kolejny tymczasem na szachy. Równie ważnym wyznacznikiem w wyborze zainteresowań muszą być też wiek oraz umiejętności dziecka. Maluch zdecydowanie nie poradzi sobie z tanto, czy podobnym rodzajem broni białej.

Próby zaciekawienia dziecka nieznanym dotąd hobby muszą odbywać się w miłej atmosferze. Zbyt silne naciski mogą odnieść odwrotny efekt oraz na stałe zniechęcić do danego rodzaju działania. Skutecznym sposobem, pomagającym we wprowadzaniu kolejnego hobby, może być wzięcie udziału w warsztatach albo wspólne pogawędki poruszające zagadnienie, którym pragniemy, by się zaraziło. Zajęcia nieobowiązkowe odbywają się niemal w każdej placówce, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi kickboxing, balet, czy łuki bloczkowe. Wybór takich lokalizacji jest dość duży.

 

Które nietradycyjne zajęcie może spodobać się dziecku?

Ilość zajęć, którymi może zainteresować się mały człowiek, jest spora. Wiele z nich nie wymaga ani mnóstwa wolnego czasu, ani znacznego wkładu finansowego. Do takich zalicza się chociażby proca, czy pływanie. Tak samo dobrym konceptem, pozwalającym połączyć przyjemne z pożytecznym, są także sporty walki, łuki lub taniec towarzyski. Starszym dzieciom z pewnością przypadną do gustu ćwiczenia z samoobrony, gdzie stosowana jest pałka składana.

W zestawieniu niezbyt popularnych zainteresowań można znaleźć również inscenizację militarną, trekking, czy urban exploration. Ogromnym atutem tych przedsięwzięć jest fakt, że istnieje możliwość, by w nich uczestniczyć wraz z krewnymi, co ułatwia planowanie zajęć we wspólnym gronie oraz umożliwia zacieśnienie więzi.