Na co wpływa czytanie książek

Książki odchodzą dzisiaj w niepamięć. Regularnie spada poziom czytelnictwa w społeczeństwie. Przeciętny człowiek czyta mniej więcej maksymalnie kilka pozycji rocznie. Tylko nieliczni z nas czytają regularnie. Zatem jakie są plusy czytania? Po co warto sięgać po książki?

Po pierwsze – czytanie rozwija wyobraźnię. Świat przedstawiony w książkach, opis dotyczące lokalizacji, postaci – to wszystkie te obszary – dzięki którym poruszamy nasz mózg to wyobrażenia sobie konkretnych detali. W zwykłej codzienności – mamy możliwość nagle być nad brzegiem morza, obserwować przygody uczestników odysei kosmicznych czy rozpoznawać mordercę. Dzięki temu doświadczamy także rożne emocje.

Po drugie – czytanie ubogaca nasz słownik, dzięki czemu możemy używać większego zasobu sformułowań. To bardzo wartościowa rzecz – może być przydatna np. zawodowo. Czytanie umacnia również naszą pamięć i spostrzegawczość. Może ułatwić nieszablonowe rozwiązywanie do różnych zagadnień.

Ponadto rozszerza perspektywy myślowe. Gdy czytamy – często trafiamy na informacje, z którymi dotychczas nie mieliśmy kontaktu. Nie chodzi tu nawet o literaturę naukową. Popularna książka z fabułą – jest w stanie przedstawić nam historię, geografię, czy kompletnie nowe poglądy na wiele tematów.

Zmienił się także sektor czytelniczy. Na półkach księgarni prezentuje się spora ilość książek pisanych poprzez osoby kompletnie nie związane ze światem literatury. Prawdę mówiąc powoduje to obniżenie wartości rynku wydawniczego – ale jednocześnie promocja takich wydań zachęca społeczeństwo do czytelnictwa. A to już bardzo pozytywny objaw.

Jaka jest inna opcja? Coraz większa liczba ludzi sięga po słuchowiska i ebooki. Równolegle z dostępem do internetu wzrosła ich popularność. Nie do końca jest to jednakże tożsame. I choć rozwija umysł i polepsza koncentrację – owszem – ale zubaża nas o dotyk i woń książki....