Poczucie odpowiedzialności u młodych ludzi, do jakiego stopnia zaufać naszym dzieciom?

Nowoczesny świat zawiera dużo poduszek bezpieczeństwa. Gdzie nie popatrzymy, zewsząd widać ostrzeżenia i polecenia które mają zapewnić nam bezpieczeństwo. Kiedy słowo ,,bezpieczeństwo” wisi nad nami nieustannie to nieświadomie dotyka nas poczucie zagrożenia nawet jeśli nie istnieje. Fenomen ten dotyczy bardzo mocno do rodziców, którym rzecz jasna zależy na bezpieczeństwie ich dzieci. Ale co uważają na temat same dzieci?

Młodzież, szczególnie w wieku dorastania poszukują silnych doznań. Oczywiście nie ma sztywnych zasad, ale nie łudźmy się – współcześni siedemnastolatkowie przeważnie próbowali już alkoholu, nie rzadko regularnie palą – nie zawsze jedynie tytoń – zdają też sobie sprawę czym jest seks, często teoretycznie, ale często też z doświadczenia. Nie chodzi tu o jakieś aberracje, tylko o całkiem zwykłą młodzież ciekawą świata wokół. Młodzież która ciągle jest nadzorowana tak, aby przypadkiem włos jej nie spadł z głowy. W takiej rzeczywistości nie zaskakuje, że młodzi ludzie, chcą wydostać się z pod osłony i poczuć coś prawdziwego – poczuć smak realnego życia, bez rękawków do pływania.

Ciekawość i chęć silnych doznań jest naturalna u przedstawicieli naszego gatunku w pewnym wieku. W jaki zatem sposób ukierunkować je tak aby nie mieć w domu młodocianego palacza czy nie zostać babcią we wczesnym wieku średnim?

Umożliwić młodzieży przeżywanie takich doświadczeń aby sami nie czuli potrzeby, uciekania się do zachowań nieakceptowanych przez społeczeństwo. W jaki sposób palenie za szkołą może być pociągające dla młodego człowieka który wspina się po górach czy lata na paralotniach? Każda z tych dyscyplin jest dostępna dla młodzieży w relatywnie młodym wieku. Wszystkie pozwalają poczuć surowości życia, w którym musimy radzić sobie sami bo nikt nie podetrze za nas nosa. A to jedynie dwa przykłady. Mając odrobinę dobrych chęci znajdziemy zajęcie które odciągnie naszą młodzież od zajęć których lepiej unikać.

Reasumując, jeśli wykażemy zainteresowanie znalezieniem naszym dzieciom zajęcia i damy im odrobinę wiary w ich odpowiedzialność to istnieje spora szansa, że kłopoty wychowawcze które ma znaczna cześć rodziców, dotknął w niewielkim stopniu. Nie oszukujmy się bowiem – wiek ma swoje prawa.