Ciekawy pomysł na wycieczkę z dziećmi

Masz ochotę ciekawie spędzić czas z rodziną? Praca i szkoła zostawiają tylko weekend? Żaden problem. Wybierz się do muzeum motoryzacji. Przez dekady Polska była jednym z liczących się producentów samochodów czy motocykli. Mimo iż historia jest bogata nie powstało muzeum zbierające wszystkie maszyny w jednym miejscu. Niemniej jednak pasjonaci motoryzacji zadbali o to, aby w każdym zakątku naszego kraju można było zobaczyć perełki technologii sprzed lat.

Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że to ciekawe. Twoje dziecko zobaczy samochody, których nie spotka już na drogach. Będzie mogło usiąść w Mercedesie z lat 30. lub wozie policyjnym z czasów wojny. Dzięki temu namacalnie pozna kawałek z życia swoich przodków. Dodatkowo czegoś się nauczy, a może nawet odkryje pasję.

Dodatkowym plusem, takiego wypadu jest miejsce. Aby zgromadzić w jednym miejscu kilkadziesiąt eksponatów potrzeba znacznej przestrzeni. Dlatego najczęściej są to posesje znajdujące się w niedużych miejscowościach. Często otoczone połaciami zieleni. Wyjazd z miasta w takie miejsce to korzystna rekreacja.

Gdzie możesz pokazać dziecku perełki z historii motoryzacji? Jednym z takich miejsc jest Topacz pod Wrocławiem. Zlokalizowane blisko zamku dodatkowo podnosi historyczny ryt ekspozycji. Inne zorganizowane zostało w Gdyni. Jest o tyle ciekawe, że maszyny stoją na stylizowanej brukowanej uliczce z lat 20. Spacerując tam czuje się klimat tamtych lat. Kolejne można zobaczyć w Gostyniu. Co ciekawe wśród postawionych na zielonej przestrzeni eksponatów, poza samochodami są również lokomotywy i maszyny parowe.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

To tylko kilka przykładów z różnych miejsc Polski. Jest ich jednak o wiele więcej. Wystarczy poszukać. Co więcej zabytki motoryzacji można znaleźć również w muzeach poświęconych poszczególnym okresom historycznym, jak II wojna światowa czy lata 20. Każde muzeum to świetne miejsce na krótki i ciekawy wypad, z którego skorzysta cała rodzina. Warto poznawać historię.