Segregacja zanieczyszczeń, a więc uczenie dzieci w temacie: z jakiego względu opłaca się dbać o środowisko?

Potrzeba segregacji zanieczyszczeń musi być uświadamiana w grupie społecznej u obywateli już od najmłodszych lat. Nie da się zakwestionować tego, że edukacja najmłodszych w zakresie: dlaczego opłaca się troszczyć o środowisko jest czymś priorytetowym, między innymi patrząc na to, w jaki sposób obecnie Ziemia jest zaśmiecana. W placówkach opiekuńczych i oświatowych tematy takie są regularnie poruszane, z kolei istotna jest taka wiedza, jaką dzieci mają przekazywaną w rodzinie pochodzenia. To rodzice stanowią przykład dla pociech, które potem powielają korzystne wzorce.

Dla przykładu, opłaca się wyjaśnić maluchom na czym bazuje odbiór elektrośmieci oraz dlaczego tak ważne jest to, żeby te w większości groźne odpady pozostawały wyrzucane osobno. Jednocześnie, dobrze będzie maluchom od razu ukazać przykłady takich elektrośmieci, by zwiększyć świadomość u dzieci. Innego rodzaju, równie znaczącym oraz użytecznym zagadnieniem do podejmowania jest recykling ubrania, gdyż zużyte stroje też można wykorzystać i nie zaśmiecać dodatkowo środowiska naturalnego. Teraz sektor odzieżowy jest dużym obciążeniem dla świata przyrody, tymczasem większość odpadków tekstylnych może zostać ponownie przetworzona. Pociechy powinny też mieć na uwadze to, jaką rolę pełni skup makulatury oraz orientować się, że do grupy tej nie wliczają się jedynie nieaktualne czasopisma. Są to też wszystkie produkty wykonane papierowe, jakie będą nadawały się do dalszego przetworzenia. Z recyklingu wyrobów papierowych mogą powstać nie tylko kolejne kartony, lecz nawet ubrania. Mało tego, oddawanie surowców do skupu nie jest czymś ciężkim, a wlicza się do standardowych, kiedy chodzi o troszczenie się o przyrodę.

Rodzice mają możliwość również wyjaśnić, na czym bazuje odbieranie odpadów specjalnego przeznaczenia jakim jest odbiór odpadów medycznych oraz na ile istotne jest to, żeby zajęły się tym przedsiębiorstwa posiadające stosowne doświadczenie. Sami natomiast na co dzień mają możliwość dodatkowo dawać przykład przez to, że kiedy w mieszkaniu ma miejsce remont będą zamawiać kontener na gruz jak w Warszawie. Można również objaśnić pociechom w jaki sposób odmieniło się postrzeganie odwołujące się do segregacji śmieci, analizując chociażby to, że funkcjonują miejsca jak giełda odpadów i tworzyw w coraz większej liczbie polskich miast.